Zestaw do gry w squasha leżący na podłodze kortu do squasha - rakieta, ręcznik, frotka

/ Squash

Opis

Około 20 milionów ludzi w ponad 185 krajach gra regularnie w squasha na całym świecie. Możesz być jednym z nich.
Korty do squasha w OSiR WAWER są dostępne przez cały tydzień (poniedziałek - niedziela) od 6.05 do 21.45.

Squash jest dyscypliną sportową polegającą na odbijaniu piłki o ścianę w sposób, który w maksymalnym stopniu utrudni ponowne odbicie piłki przez przeciwnika o ścianę, w wyznaczonym polu. Obecnie nie jest jeszcze wpisany na oficjalną listę dyscyplin sportowych przez Ministerstwo Sportu RP. Squash nie jest też dyscypliną olimpijską, chociaż światowe władze czynią starania by to zmienić.

Squash to sport znacznie łatwiejszy do opanowania i jednocześnie dużo bardziej dynamiczny niż tenis ziemny. Squash ćwiczy wszystkie mięśnie ciała, w szczególności pośladki, uda i łydki. Mocno pracują również mięśnie ramion, pleców i brzucha.

Gra toczy się do 11 punktów. Każda akcja, niezależnie od tego kto serwował, kończy się zdobyciem punktu przez jednego z graczy. Tak więc jeżeli przy serwie zagrasz piłkę autową Twój przeciwnik otrzymuje punkt i przejmuje serwis. Profesjonalne mecze toczą się maksymalnie do 5 setów (czyli tzw. "best of five"). Przy remisie 10-10 gra się do 2 punktów przewagi.


Od czego zacząć?

Zaczynamy od wypożyczenia albo zakupu podstawowego sprzętu, w skład którego wchodzi rakieta i piłki. Aby ochronić przed urazami oczy - zanim staniemy się zaawansowanym graczem - przydadzą się także odpowiednie okulary,  które będą odporne na uderzenia piłki.

Rakieta do squasha jest znacznie lżejsza i mniejsza od tenisowej. Piłka natomiast jest wielkości piłki golfowej, gumowa i pusta w środku. Powoduje to, że po odbiciu o ziemię od razu "siada". Należy wykonać kilka mocnych uderzeń aby "rozgrzać" piłkę - dopiero wtedy stanie się sprężysta.

Intensywna, godzinna gra w squash'a pomaga pozbyć się średnio od 600 do 700 kcal!

Rakiety i piłka do squasha

Zasady gry

1. Mecz rozpoczyna się od losowania serwu. Odbywa się to poprzez kręcenie rakietą - jeden z graczy wybiera którą stroną rakieta upadnie na podłogę (stronę widać po logo znajdującym się na końcu rakiety).

2. Osoba która wygrała losowanie wybiera z którego pola serwisowego chce rozpocząć. Gracz zmienia pole serwisowe po każdym zdobytym punkcie aż do momentu utraty serwu. Wtedy przeciwnik wybiera stronę, z której chce zacząć i sytuacja się powtarza.

3. Aby serw był prawidłowy muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • serwujący musi mieć przynajmniej jedną nogę w polu serwisowym
  • piłka musi uderzyć jako pierwszą w ścianę przednią nad linią serwisową a pod liniami autowym (pamiętajcie - czerwone linie traktowane są jako aut!)
  • piłka wyląduje na ćwiartce kortu przeciwnika

4. Odbierający serw może stać w dowolnym miejscu pod warunkiem, że swoim ustawieniem nie przeszkadza serwującemu. Dozwolone jest zagranie piłki z powierza (tzw. „volley”) zanim ta odbije się od parkietu.

5. Podczas gry piłka może uderzyć w dowolną liczbę ścian. Jedyny warunek - musi uderzyć w przednią ścianę zanim upadnie na podłogę.

6. Punkt można stracić jeżeli:

  • piłka odbije się 2 razy o podłogę zanim zostanie uderzona
  • piłka przekroczy dowolną linię autową
  • poprzez swoje ustawienie na korcie uniemożliwisz odbicie przeciwnikowi już przygotowanemu do uderzenia (tzw. „stroke”)
Kobieta i mężczyzna grają w squasha na korcie

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo na korcie jest podstawą fair game! Najważniejsza jest następująca zasada - nie zagrywaj piłki jeżeli możesz zrobić krzywdę drugiej osobie! 

Uprzejmie informujemy i przypominamy wszystkim Klientom Strefy Squash, że WEJŚCIE NA SALĘ jest możliwe WYŁĄCZNIE W OBUWIU Z JASNĄ PODESZWĄ.


Zawodnicy na korcie grają w squasha. Mają obuwie z jasnymi podeszwami.

Rezerwacje w OSiR Wawer teraz dostępne są przez Internet

Zarezerwuj

Nasz system umożliwia rezerwację zapisów na zajęcia fitness oraz rezerwację terminów na grę na kortach do squasha. Udostępnia także możliwość płatności za wykonane rezerwacje on-line. Zaoszczędź swój czas i skorzystaj z wygodnych rozwiązań. Serdecznie zapraszamy!

Powrót na górę